International 100% Renewable Energy Conference

CAN MURAT GÜL

CAN MURAT GÜL

Nearly Zero-Energy hedefleyen Dijital Evler

 

Abstract

Enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi ile doğrudan bağlantılı olarak, enerjinin doğru ve tasarruflu kullanılması büyük önem taşımaktadır. Tasarruf, sadece büyük enerji tüketicileri tarafından değil, yığın oluşturduğunda önemli bir tüketici olan konutlarda da gündemde olmalıdır. Bu topyekün savaş, Dünya’ nın Hayatta Kalma savaşıdır. Bu mücadelede konutlar da üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidirler. Elbette insanların rahatladıkları, yaşamlarının en önemli zamanını geçirdikleri, birçok kültürde “kutsal” olarak tanımlanan bu alanlarda, tasarruf ile konfor sınırları iyi belirlenmelidir. Konforun ortadan kaldırıldığı bir ortamda, “ev (home)” den bahsetmek mümkün olmayacaktır. Peki bu denge nasıl sağlanabilir ? Günümüz teknolojileri ve imkanları bizlere neler vaat ediyor. Olabilecek en düşün enerji tüketimi için Akıllı Evler mi Dijital Evler mi ?

 

Biyografi

Ankara doğumlu olan Can Murat Gül, Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden 2004 yılında mezun olduktan sonra, Yeditepe Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını (MBA) 2008 de bitirmiştir. 2014 Yılından beri evli olan Can Murat, 3.5 yaşında bir kız babasıdır ve yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

Mahatma Gandi nin Dünya’da görmek istediğin değişimin kendisi ol” sözünü yaşam parolası olarak benimsemiş ve kendisini “inovatif düşünen, yenilikçi mühendis ve teknoloji sever” olarak tanımlayan Can Murat Gül, iş hayatına girdiği ilk günden itibaren ev, bina ve oda otomasyonu üzerine, farklı firmalarda çalışmıştır. 2010 yılından bu yana Siemens A.Ş. firması, Bina Ürünleri Departmanında KNX Partner ağı yöneticisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Asıl görevinin yanı sıra, yine Siemens bünyesinde, Dijital Ev konsepti alanında çalışmalar ve geliştirmeler yapmıştır. 2015 yılında KNX Akıllı Ev ve Bina Derneği nin kurucu üyeliğini ve başkanlığını yapmış ve halen Uluslararası KNX Derneği ile Türkiye adına iletişimi yürütmeye devam etmektedir.